12
helmikuu
2025

Siikaniemen miestenilta 11.2.2025

Miestenillassa puhuttiin kokemuksen syvällä rintaäänellä kertomusta siitä, kuinka yhden miehen elämänpolku on ollut syvää pohdintaa elämän ja uskonasioiden tärkeydestä. Timo Pitkäranta avasi kokemuksiaan ja toteaakin Epäilijän testamentti – vihkosessaan, ”Minäkin olen monesti miettinyt tässä viimeisten 40 vuoden ajan …”. Hyvää pohdintaa ja ytimekästä ajattelua jokaisella sivulla. Tämän vihkosen sai miehet ottaa mukaansa ja antaakseen sen edelleen kenelle tahansa lähimmäiselle, joka miettii ja kamppailee suurten kysymysten parissa.

Illan juontaja vas. Aarni Kontturi ja Timo Pitkäranta

Tämän miestenillan teemana oli ”Kaveria ei jätetä”. Tässä opetuspuheessa pastori Markus Korri vei puhettaan lähdeteoksen ”Perjantailahja – Esseitä rakkaudesta” – kirjan tekstien pohjalta.

Kirjasta nousi kolme tärkeää teemaa:
1. Rakastan sinua, on hyvä että olet olemassa.
2. Lupaan osallistua kukoistukseesi.
3. Toivotan myös sinun rakkautesi tervetulleeksi.

Tässäpä oli läksyä tulevaan, meille jokaiselle. Näiden kohdentaminen jokaiselle lähimmäiselle oli myös pastorin luentoon sisälletty harjoitus. Keskustelimme vierällä olevan kaverin kanssa hetken, miltä harjoitus tuntui.

Siikaniemen miestenilloissa on aina runsaasti laulua ja soittoa. On upeaa kuultavaa, kun miehet voimalla veisaa mitään kaihtamatta.

Muusikko Olli Leivo on taas valmis seuraavan laulun säestämiseen. ”Mitä seuraavaksi veisataan”?